Stackpole Electronics Inc RMCP1210FT1R30 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 706 ratings
RMCP1210FT1R30 main image
Model Number
RMCP1210FT1R30
Datasheet
RMCP1210FT1R30 PDF
Description
RES 1.3 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance
1.3 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)