Stackpole Electronics Inc RMCP1210FT18K7 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 778 ratings
RMCP1210FT18K7 main image
Model Number
RMCP1210FT18K7
Datasheet
RMCP1210FT18K7 PDF
Description
RES 18.7K OHM 1% 1/2W 1210
Resistance
18.7 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)