Stackpole Electronics Inc RMCP1206JT91K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 644 ratings
RMCP1206JT91K0 main image
Model Number
RMCP1206JT91K0
Datasheet
RMCP1206JT91K0 PDF
Description
RES 91K OHM 5% 1/3W 1206
Resistance
91 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)