Stackpole Electronics Inc RMCP1206FT6R80 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 838 ratings
RMCP1206FT6R80 main image
Model Number
RMCP1206FT6R80
Datasheet
RMCP1206FT6R80 PDF
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/3W 1206
Resistance
6.8 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)