Stackpole Electronics Inc RMCP1206FT14R3 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 851 ratings
RMCP1206FT14R3 main image
Model Number
RMCP1206FT14R3
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCP1206FT14R3 PDF
Description
RES 14.3 OHM 1% 1/3W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCP
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
14.3 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)