Stackpole Electronics Inc RMCP0805JT620K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 722 ratings
RMCP0805JT620K main image
Model Number
RMCP0805JT620K
Datasheet
RMCP0805JT620K PDF
Description
RES 620K OHM 5% 1/3W 0805
Resistance
620 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)