Stackpole Electronics Inc RMCP0805FT93R1 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 649 ratings
RMCP0805FT93R1 main image
Model Number
RMCP0805FT93R1
Datasheet
RMCP0805FT93R1 PDF
Description
RES 93.1 OHM 1% 1/3W 0805
Resistance
93.1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)