Stackpole Electronics Inc RMCP0805FT24R9 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 680 ratings
RMCP0805FT24R9 main image
Model Number
RMCP0805FT24R9
Datasheet
RMCP0805FT24R9 PDF
Description
RES 24.9 OHM 1% 1/3W 0805
Resistance
24.9 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)