Stackpole Electronics Inc RMCP0805FT17K8 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 776 ratings
RMCP0805FT17K8 main image
Model Number
RMCP0805FT17K8
Datasheet
RMCP0805FT17K8 PDF
Description
RES 17.8K OHM 1% 1/3W 0805
Resistance
17.8 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)