Stackpole Electronics Inc RMCP0603FT6R20 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 780 ratings
RMCP0603FT6R20 main image
Model Number
RMCP0603FT6R20
Datasheet
RMCP0603FT6R20 PDF
Description
RES 6.2 OHM 1% 1/4W 0603
Resistance
6.2 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)