Stackpole Electronics Inc RMCP0603FT66R5 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 730 ratings
RMCP0603FT66R5 main image
Model Number
RMCP0603FT66R5
Datasheet
RMCP0603FT66R5 PDF
Description
RES 66.5 OHM 1% 1/4W 0603
Resistance
66.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)