Stackpole Electronics Inc RMCP0402FT37R4 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 676 ratings
RMCP0402FT37R4 main image
Model Number
RMCP0402FT37R4
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCP0402FT37R4 PDF
Description
RES 37.4 OHM 1% 1/8W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCP
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
37.4 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)