Stackpole Electronics Inc RMCP0402FT15R0 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 627 ratings
RMCP0402FT15R0 main image
Model Number
RMCP0402FT15R0
Datasheet
RMCP0402FT15R0 PDF
Description
RES 15 OHM 1% 1/8W 0402
Resistance
15 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)