Stackpole Electronics Inc RMCP0201JT10K0 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 881 ratings
RMCP0201JT10K0 main image
Model Number
RMCP0201JT10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCP0201JT10K0 PDF
Description
RES 10K OHM 5% 1/16W 0201
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCP
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
10 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Ratings
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)