Stackpole Electronics Inc RMCF2512JT140R (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 813 ratings
RMCF2512JT140R main image
Model Number
RMCF2512JT140R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF2512JT140R PDF
Description
RES 140 OHM 5% 1W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
140 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)