Stackpole Electronics Inc RMCF2512FT1R20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 714 ratings
RMCF2512FT1R20 main image
Model Number
RMCF2512FT1R20
Datasheet
RMCF2512FT1R20 PDF
Description
RES 1.2 OHM 1% 1W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Cut Tape
Resistance
1.2 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)