Stackpole Electronics Inc RMCF2010FT10K0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 685 ratings
RMCF2010FT10K0 main image
Model Number
RMCF2010FT10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF2010FT10K0 PDF
Description
RES 10K OHM 1% 3/4W 2010
In Stock : 377
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package
2010
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)