Stackpole Electronics Inc RMCF1210JT1K80 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 862 ratings
RMCF1210JT1K80 main image
Model Number
RMCF1210JT1K80
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF1210JT1K80 PDF
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/2W 1210
In Stock : 1186
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
1.8 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)