Stackpole Electronics Inc RMCF1210FT20R0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 846 ratings
RMCF1210FT20R0 main image
Model Number
RMCF1210FT20R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF1210FT20R0 PDF
Description
RES 20 OHM 1% 1/2W 1210
In Stock : 16456
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
20 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)