Stackpole Electronics Inc RMCF1210FT1K07 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 673 ratings
RMCF1210FT1K07 main image
Model Number
RMCF1210FT1K07
Datasheet
RMCF1210FT1K07 PDF
Description
RES 1.07K OHM 1% 1/2W 1210
In Stock : 3941
Resistance
1.07 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)