Stackpole Electronics Inc RMCF1206JT180R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 772 ratings
RMCF1206JT180R main image
Model Number
RMCF1206JT180R
Datasheet
RMCF1206JT180R PDF
Description
RES 180 OHM 5% 1/4W 1206
In Stock : 12481
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
180 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)