Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG6K80 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
RMCF1206JG6K80 main image
Model Number
RMCF1206JG6K80
Datasheet
RMCF1206JG6K80 PDF
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/4W 1206
In Stock : 17548
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
6.8 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)