Stackpole Electronics Inc RMCF1206JG2K20 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 755 ratings
RMCF1206JG2K20 main image
Model Number
RMCF1206JG2K20
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF1206JG2K20 PDF
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)