Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT51K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 625 ratings
RMCF1206FT51K0 main image
Model Number
RMCF1206FT51K0
Datasheet
RMCF1206FT51K0 PDF
Description
RES 51K OHM 1% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Cut Tape
Resistance
51 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)