Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT38K3 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 652 ratings
RMCF1206FT38K3 main image
Model Number
RMCF1206FT38K3
Datasheet
RMCF1206FT38K3 PDF
Description
RES 38.3K OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 14518
Resistance
38.3 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)