Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT36R5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 605 ratings
RMCF1206FT36R5 main image
Model Number
RMCF1206FT36R5
Datasheet
RMCF1206FT36R5 PDF
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 970
Resistance
36.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)