Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT2R80 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
RMCF1206FT2R80 main image
Model Number
RMCF1206FT2R80
Datasheet
RMCF1206FT2R80 PDF
Description
RES 2.8 OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 100
Resistance
2.8 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)