Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT1R18 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 797 ratings
RMCF1206FT1R18 main image
Model Number
RMCF1206FT1R18
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF1206FT1R18 PDF
Description
RES 1.18 OHM 1% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
1.18 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)