Stackpole Electronics Inc RMCF1206FG590R (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 800 ratings
RMCF1206FG590R main image
Model Number
RMCF1206FG590R
Datasheet
RMCF1206FG590R PDF
Description
RES 590 OHM 1% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
590 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)