Stackpole Electronics Inc RMCF0805JT240R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 633 ratings
RMCF0805JT240R main image
Model Number
RMCF0805JT240R
Datasheet
RMCF0805JT240R PDF
Description
RES 240 OHM 5% 1/8W 0805
In Stock : 18646
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
240 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)