Stackpole Electronics Inc RMCF0805FT6R49 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 839 ratings
RMCF0805FT6R49 main image
Model Number
RMCF0805FT6R49
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0805FT6R49 PDF
Description
RES 6.49 OHM 1% 1/8W 0805
In Stock : 392
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
6.49 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)