Stackpole Electronics Inc RMCF0805FT2R21 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 888 ratings
RMCF0805FT2R21 main image
Model Number
RMCF0805FT2R21
Datasheet
RMCF0805FT2R21 PDF
Description
RES 2.21 OHM 1% 1/8W 0805
In Stock : 10750
Packaging
Tape & Reel
Resistance
2.21 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)