Stackpole Electronics Inc RMCF0805FT1M87 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 716 ratings
RMCF0805FT1M87 main image
Model Number
RMCF0805FT1M87
Datasheet
RMCF0805FT1M87 PDF
Description
RES 1.87M OHM 1% 1/8W 0805
In Stock : 5034
Resistance
1.87 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)