Stackpole Electronics Inc RMCF0805FG11K0 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 712 ratings
RMCF0805FG11K0 main image
Model Number
RMCF0805FG11K0
Datasheet
RMCF0805FG11K0 PDF
Description
RES 11K OHM 1% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
11 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)