Stackpole Electronics Inc RMCF0603JT5K10 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 731 ratings
RMCF0603JT5K10 main image
Model Number
RMCF0603JT5K10
Datasheet
RMCF0603JT5K10 PDF
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/10W 0603
In Stock : 19306
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
5.1 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)