Stackpole Electronics Inc RMCF0603JG750K (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 877 ratings
RMCF0603JG750K main image
Model Number
RMCF0603JG750K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0603JG750K PDF
Description
RES 750K OHM 5% 1/10W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
750 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)