Stackpole Electronics Inc RMCF0603FT20K5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 688 ratings
RMCF0603FT20K5 main image
Model Number
RMCF0603FT20K5
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0603FT20K5 PDF
Description
RES 20.5K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 16403
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
20.5 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)