Stackpole Electronics Inc RMCF0603FT15K0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 656 ratings
RMCF0603FT15K0 main image
Model Number
RMCF0603FT15K0
Datasheet
RMCF0603FT15K0 PDF
Description
RES 15K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 12149
Resistance
15 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)