Stackpole Electronics Inc RMCF0603FT12K1 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 790 ratings
RMCF0603FT12K1 main image
Model Number
RMCF0603FT12K1
Datasheet
RMCF0603FT12K1 PDF
Description
RES 12.1K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 12110
Resistance
12.1 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)