Stackpole Electronics Inc RMCF0402JT100K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 817 ratings
RMCF0402JT100K main image
Model Number
RMCF0402JT100K
Datasheet
RMCF0402JT100K PDF
Description
RES 100K OHM 5% 1/16W 0402
In Stock : 16718
Resistance
100 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)