Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT976K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 680 ratings
RMCF0402FT976K main image
Model Number
RMCF0402FT976K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0402FT976K PDF
Description
RES 976K OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 6846
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
976 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)