Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT5R90 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 816 ratings
RMCF0402FT5R90 main image
Model Number
RMCF0402FT5R90
Datasheet
RMCF0402FT5R90 PDF
Description
RES 5.9 OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 15828
Resistance
5.9 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)