Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT4K75 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 600 ratings
RMCF0402FT4K75 main image
Model Number
RMCF0402FT4K75
Datasheet
RMCF0402FT4K75 PDF
Description
RES 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 7144
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Resistance
4.75 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)