Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT316R Bulk sales (1 piece or more)
4.6 827 ratings
RMCF0402FT316R main image
Model Number
RMCF0402FT316R
Datasheet
RMCF0402FT316R PDF
Description
RES 316 OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Resistance
316 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)