Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT2R55 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 868 ratings
RMCF0402FT2R55 main image
Model Number
RMCF0402FT2R55
Datasheet
RMCF0402FT2R55 PDF
Description
RES 2.55 OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Resistance
2.55 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)