Stackpole Electronics Inc RMCF0402FT1K69 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 772 ratings
RMCF0402FT1K69 main image
Model Number
RMCF0402FT1K69
Datasheet
RMCF0402FT1K69 PDF
Description
RES 1.69K OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 9433
Resistance
1.69 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)