Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT8K20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 843 ratings
RMCF0201JT8K20 main image
Model Number
RMCF0201JT8K20
Datasheet
RMCF0201JT8K20 PDF
Description
RES 8.2K OHM 5% 1/20W 0201
In Stock : 8068
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Resistance
8.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)