Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT5M10 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 714 ratings
RMCF0201JT5M10 main image
Model Number
RMCF0201JT5M10
Datasheet
RMCF0201JT5M10 PDF
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/20W 0201
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
5.1 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)