Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT1R50 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 666 ratings
RMCF0201JT1R50 main image
Model Number
RMCF0201JT1R50
Datasheet
RMCF0201JT1R50 PDF
Description
RES 1.5 OHM 5% 1/20W 0201
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
1.5 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)