Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT160R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 839 ratings
RMCF0201JT160R main image
Model Number
RMCF0201JT160R
Datasheet
RMCF0201JT160R PDF
Description
RES 160 OHM 5% 1/20W 0201
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Resistance
160 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)